LG Extravert is an outdated phone, including a 2 MP back side camera and a small 2.8 inches touch-screen. We will get a better idea about this phone's pros when we get into specific details.
LG didn't put much effort to reduce weight in this 4.3 oz cellphone, way heavier than other similar cellphones. The LG Extravert is available only in color black. The LG Extravert is quite thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.62". Even though this phone is as big as 4.13" long and 2.09 inches wide, it only comes with a smaller 2.8 inches screen.
LG packed the LG Extravert with a good 2.8" display, and a 400 x 240 resolution, making everything look good. This display uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
The LG Extravert only has a 2 megapixels back-facing camera. It can also capture QVGA 320x240 videos.
This device doesn't use a SIM card, because it's not a GSM cellphone and it works with CDMA networks.
The LG Extravert packs a 1000 mAh low capacity Li-Ion removable battery providing this cellphone with a not very long battery duration. LG reports a stand by time of 550 hs and a talk time of 5.8 hs for this device.
This cellphone costs $ 75, not a really offer for a cellphone this level.
LG V30 GSM Unlocked Smartphone w/Magnificent 6.0in QHD+ OLED FullVision Display - Silver (Renewed)
Shop now
LG G8 ThinQ (G820) 128GB GSM Unlocked (not CDMA) 6.1†Display Smartphone - Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.13 x 2.09 x 0.62 inchesMetric10.49 x 5.31 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 5.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.