LG Extravert 2 is a quite basic phone, provisioned with a 2 MP back side camera and a medium sized 3.2-inches touch-screen.
This cellphone isn't very light comparing to other devices , weighting 4.15 oz. While the LG Extravert 2 is 4.4" long, it only packs a smaller 3.2" display. This cellphone is quite thick for nowadays standards, with its 0.64" thickness.
LG packed this device with a nice 3.2 inches screen, and a resolution of 400 x 240 , giving this device a nice graphic quality. Its screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The LG Extravert 2 comes with a 512 MB internal storage memory, a poor quantity that might be adequate for some basic users having that it also has an SD memory slot to store photos and videos.
This phone only has a 2 MP back-facing camera. This phone can also film videos in 320x240 (QVGA).
This cellphone packs a mediocre 1000 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a not very long battery life. LG reports a 6.1 hours talk time and a 380 hours stand by time for this phone.
This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled phone and it works with CDMA networks.
LG is selling this cellphone for $ 75, which is not a really offer for a phone this level.
LG K51 Unlocked Smartphone – 3/32 GB – Platinum (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Sprint, Boost, Cricket, Metro (Universal Compatibility)
Shop now
LG Velvet (5G) 128GB (6.8 inch) Display 48MP Triple Camera LM-G900TM GSM Unlocked Phone - Aurora Grey (Renewed)
Shop now
LG V20 H910a 64GB 5.7" IPS LCD Display Android Smartphone w/ Dual Rear Cameras (16MP+8MP) - Carrier Unlocked for all GSM Carriers Worldwide (Titan Gray)
Shop now
LG V30 GSM Unlocked Smartphone w/Magnificent 6.0in QHD+ OLED FullVision Display - Silver (Renewed)
Shop now
LG Velvet 5G G900UM 128GB AT&T GSM Unlocked Phone 6.8" - NO CDMA (Silver)
Shop now
LG K92 5G (128GB, 6GB) 6.7" FHD+, Snapdragon 690, 64MP Quad Camera, US 5G / Global 4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Global/NOT for T-Mobile) LM-K920AM (64GB SD Bundle, Titan Gray)
Shop now
LG Q6 (US700) 32GB GSM Unlocked 4G LTE Android Smartphone w/ 13MP Camera and Face Recognition - Arctic Platinum
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | VN280 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.15 x 0.64 inchesMetric11.18 x 5.46 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 4.15 ouncesMetric117.65 gImperial |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 380 hours |
| Talk Time: | 6.1 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.