LG Freedom is a low-end device, featuring a 2 mega-pixels back-facing camera and a 3-inches display. We will get a better idea about this cellphone's pros when we get into deeper details.
The LG Freedom feels a bit heavy for a phone this size, weighting 4.7 oz. This cellphone is a little bit thick for current standards, being as thick as 0.6". While the LG Freedom has 4.2 inches long, it only comes with a smaller 3 inches screen.
The LG Freedom has a 53,25 MB internal storage memory, a poor amount that might be enough for basic users considering that it also has an external memory card slot to store songs, photos and videos.
This phone is only equipped with a 2 mega-pixels back camera. It can also shoot videos up to 320x240 (QVGA).
This phone is equipped with an average 400 x 240 3" screen, giving this cellphone an average graphic quality. This screen uses TFT capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone doesn't use a sim card, because it is not a GSM enabled cellphone and it can work with CDMA networks.
This cellphone features a poor capacity 1000 mAh Li-Ion removable battery providing the LG Freedom with a below average battery duration. LG reports a talk time of 5.3 hours and a stand by time of 250 hs for this device.
LG is selling this cellphone for 50 dollars, which is very expensive for this kind of phone.
LG V30 GSM Unlocked Smartphone w/Magnificent 6.0in QHD+ OLED FullVision Display - Silver (Renewed)
Shop now
LG Electronics Stylo 4 Factory Unlocked Phone - 6.2" Screen - 32GB - Black
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG G8 ThinQ (G820) 128GB GSM Unlocked (not CDMA) 6.1†Display Smartphone - Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.20 x 2.10 x 0.60 inchesMetric10.67 x 5.33 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 4.70 ouncesMetric133.24 gImperial |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 53,25 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.