LG GD350 is an outdated device, which counts with a little 2 inches screen and a 2 MP back camera. Let's take a better view of what this phone offers to us.
This cellphone counts with a 10,24 MB internal storage memory, a little quantity that may be adequate for some users knowing that the LG GD350 also has an SD memory card expansion slot to store photographs and videos.
Apparently LG didn't care about the weight at all, putting together a 3.32 ounces product. Although this phone has 3.76" long, it only contains a smaller 2" display. This phone is quite thick for nowadays standards, with its 0.63" thickness.
This phone is only equipped with a 2 MP back facing camera. It can also film videos up to 320x240 (QVGA).
LG equipped this phone with a good 2 inches display, and a 220 x 176 resolution, which makes all photos and videos look quite colorful and brightful.
The LG GD350 has a small 800 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a quite short battery life comparing with other similar devices. According to LG, this cellphone has an aproximate stand by time of 350 hours and a talk time of 3.3 hs.
This phone counts with 3G connectivity, supported by EDGE technologies. The LG GD350 works with a SIM card to connect to GSM networks.
The LG GD350 is not a very good choice considering it costs 49 dollars, while many similar phones can be found for much less money.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.76 x 1.89 x 0.63 inchesMetric9.55 x 4.8 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.32 ouncesMetric94.12 gImperial |
| Price: | $ 49.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.