LG GM205 is a not very powerful cellphone, with a 2 mega-pixels back facing camera and a 2 inches screen.
This phone counts with a small 15,36 MB internal storage, which might be adequate for basic users considering that it also has a slot for an external memory card to store photos and videos and even some apps that allow external memory installation.
LG appears to have forgotten about weight optimization in this 2.96 ounces phone. This cellphone is 4.17" long and 1.89" wide, but it is only able to pack a way smaller 2" screen. This phone is a bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.57".
The LG GM205 is equipped with only a 2 megapixels back-facing camera.
LG packed this phone with a good level 2" screen, and a 220 x 176 resolution, making everything look quite good.
This device features 3G connection type, using EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
This phone counts with a 950 mAh low capacity Li-Ion removable battery providing the LG GM205 with a not very long battery life. LG reports a 450 hours stand by time and a 6 hours talk time for this phone.
The LG GM205 costs about $ 60, not a good offer for this kind of cellphone.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG SL5Y 2.1 Channel High Resolution Sound Bar w/ DTS Virtual:X, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.17 x 1.89 x 0.57 inchesMetric10.59 x 4.8 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 2.96 ouncesMetric83.91 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 15,36 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.