LG GU200 is a low end phone, with a compact 1.8-inches screen and a 0.3 mega-pixels back facing camera. But let's get into more detail.
The LG GU200 is a bit heavyweight for a cellphone of this size, weighting 3.03 ounces. This cellphone is a little thick compared to today's phones, with a thickness of 0.63 inches. Whereas the LG GU200 is 3.58 inches long and 1.74" wide, it only comes with a way smaller 1.8" display.
LG designed this cellphone with a poor 1.8 inches screen, and a 160 x 128 resolution, making everything look worse than it really is.
The LG GU200 uses a SIM card for GSM networks.
This phone only has a 0.3 megapixels back-facing camera.
The LG GU200 uses a small sized 900 mAh Li-Ion battery providing this cellphone with a below average battery life. This cellphone has an estimated 5 hs talk time and a 400 hours stand by time.
This cellphone is really overvalued considering it costs $ 50, and some similar cellphones are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.58 x 1.74 x 0.63 inchesMetric9.09 x 4.42 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.03 ouncesMetric85.9 gImperial |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.