LG L80 is a not so powerful cellphone, having a good size 5 inches touch-screen, a great performance 1.2 GHz Dual-Core processing unit, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front camera.
The LG L80 is just 5.44" long and 2.93 inches wide, but it is able to fit a a 5" screen. This phone has a beautiful design, with a thickness of just 0.38". LG offers this cellphone in two colors: black and white.
This phone is equipped with a interesting 800 x 480 5-inches screen, which makes all images and videos look good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone is powered by a fast 1.2 gigahertz Dual-Core processing unit, bundled in the Qualcomm Snapdragon chip with 1 GB of RAM. The LG L80 comes with an average 4 GB internal memory, which is enough for most users considering that the LG L80 also has an SD memory slot .
This cellphone features Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot). The LG L80 doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM phone.
The LG L80 is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. In addition, the camera counts with a few good characteristics: flash, geo tagging and auto-focus.
The LG L80 also comes with a few nice features as Bluetooth, GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone comes with a 2540 mAh massive replaceable battery that provides the LG L80 an incredible battery duration.
This phone is very overpriced considering it is priced $ 249, and other similar phones cost a lot less than that.
LG 24MK600M-B 24'' Full HD (1920 x 1080) IPS Display with 3-Side Virtually Borderless Design and Radeon FreeSync Technology and Dual HDMI, Black
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | D380 |
| Dimensions: | 5.44 x 2.93 x 0.38 inchesMetric13.82 x 7.44 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2540 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.