LG Lollipop GD580 is a modest device, equipped with a 3 mega-pixels back-facing camera and a compact 2.8" display.
This device counts with a 61,44 MB internal memory, which might be adequate for some users considering that the LG Lollipop GD580 also has an external SD slot to store photographs and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
This cellphone isn't a compact phone, taking into consideration it is 4.26" long and 2.03 inches wide,but it just contains a 2.8 inches display. The LG Lollipop GD580 is a little thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.53 inches. LG is offering this phone in 3 different colors: black, pink and blue. This time, it seems like LG forgot about optimizing the weight in this 3.65 oz cellphone.
This cellphone is only equipped with a 3 mega-pixels back facing camera.
This phone is equipped with a nice 2.8 inches display with a 400 x 240 resolution, which makes all pictures and movies look quite good.
This device uses a low capacity 800 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite low for a demanding cellphone like this. LG reports a stand by time of 250 hours and a talk time of 3 hours for this cellphone.
The LG Lollipop GD580 has the fastest 3G internet connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM networks.
This phone costs about $ 199, high for this kind of cellphone.
LG V40 ThinQ 64GB Aurora Black LMV405UA 6.4 QHD+ OLED Display - AT&T & GSM Unlocked
Shop now
LG K31 Unlocked Smartphone – 32 GB – Silver (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Metro, Cricket (Universal Compatibility)
Shop now
LG V30 GSM Unlocked Smartphone w/Magnificent 6.0in QHD+ OLED FullVision Display - Silver (Renewed)
Shop now
LG Velvet 5G G900UM 128GB AT&T GSM Unlocked Phone 6.8" - NO CDMA (Silver)
Shop now
LG Stylo 5+ Plus LM-Q720AM, 4G LTE, US Version, 32GB, 3GB RAM, Aurora Black - AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro, Cricket)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
LG - G7 ThinQ for Verizon - 64GB - 6.1in QHD Display - Aurora Black - US Warranty (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.26 x 2.03 x 0.53 inchesMetric10.82 x 5.16 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.65 ouncesMetric103.48 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Pink |
| Price: | $ 199.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 61,44 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.