LG Optimus Chat is a modest phone, including a 2.8 inches touch-screen, a fast processing unit ticking at 0 MHz and a 3 MP back side camera.
LG decided to power this phone using a good processor speeding at 0 megahertz, packed into a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chip. To handle graphic calculations, it also uses a 128 MHz Adreno 200 graphic processing unit. This phone comes with a mediocre 143,36 MB internal storage memory, which may be enough for basic users considering it also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos.
LG forgot about weight optimization in this 4.73 oz device, way heavier than other similar cellphones. This phone isn't really a compact phone, considering it is 4.29 inches long and 2.32 inches wide,but it just holds a 2.8" screen. This phone is quite thick for today's standards, with its 0.64" thickness.
The LG Optimus Chat is equipped with a very good 480 x 320 2.8 inches screen, which makes all images and videos look beautiful.
This cellphone features wifi capability (although it can't be shared with other devices around, acting as a modem or router) and 3G fast connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The LG Optimus Chat uses a SIM card for GSM connection.
The LG Optimus Chat is equipped with only a 3 mega-pixels back camera. The LG Optimus Chat also captures videos in 640x480 (VGA) at 24 fps. Additionally, the camera counts with auto-focus and geo tagging.
This phone comes with a good 1500 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a phone like this. LG informs a 5 hs talk time and a 440 hours stand by time for this device.
This cellphone also includes a few useful characteristics such as Bluetooth (provides communication with other phones and accessories), GPS Navigation and Radio, and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
TracFone LG Reflect LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
TracFone LG K31 Rebel 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | C550 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.32 x 0.64 inchesMetric10.9 x 5.89 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 4.73 ouncesMetric134.09 gImperial |
Display | |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 206 pixels per inchMetric81.1 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 143,36 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 440 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (24 fps) (VGA) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.