LG Optimus Exceed 2 is a not so powerful Android device, equipped with a 4.5-inches multi-touch screen, a 5 MP back facing camera and a great performance Dual-Core CPU ticking at 1.2 GHz.
LG decided to build this device with a powerful 1200 megahertz Dual-Core processing unit, included in the Qualcomm Snapdragon 200 8610 system chip. Graphic calculations usually consume a lot of CPU cycles, so it has an additional Adreno 302 graphic processing unit ticking at 400 megahertz to unload the processor. This cellphone has a fair 4 GB internal storage, which is quite good having that the LG Optimus Exceed 2 also has a slot for an external memory card .
The LG Optimus Exceed 2 is just 5" long and 2.63 inches wide, but it manages to hold a 4.5" display. Being just 0.38" thick,this cellphone is thin and good-looking. This cellphone is much lighter than what you expect from a cellphone this size.
LG equipped this phone with a good 4.5-inches screen, and a resolution of 800 x 400 , giving this phone an average image quality. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The LG Optimus Exceed 2 counts with Wi-Fi connectivity (which can be provided to other devices acting as a wireless router) and 3G data connection, supported by EV-DO A technologies. The LG Optimus Exceed 2 doesn't have a sim card, because it's not a GSM phone and it works with CDMA networks.
This phone only features a 5 megapixels back side camera. This cellphone also shoots 800x480 videos. This phone also includes a couple of useful features like auto-focus, flash, fast burst mode, geo tagging and smile detection shooting.
This cellphone counts with a big 2100 mAh battery, which isn't very much for a phone like this. This phone has a reported stand by time of 432 hs and a talk time of 12 hs according to LG.
This cellphone also comes with a couple of cool characteristics such as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone may be a bit overpriced considering it is sold for $ 49, while other similar phones cost less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | VS450PP |
| Dimensions: | 5.00 x 2.63 x 0.38 inchesMetric12.7 x 6.68 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 4.50 ouncesMetric127.57 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 49.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 400 x 800 pixels |
| Pixel density: | 199 pixels per inchMetric78.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8610 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 432 hours |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 800 x 480 |
| Camera features: | Auto-Focus, Fast Burst Mode, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.