LG Optimus Fuel is a mid-to-low level phone, including a medium 3.5" multi-touch screen, a 3 MP back facing camera and a powerful 1.2 gigahertz Dual-Core processing unit. We will get a better understanding of this cellphone's advantages when we get into specific details.
This time, it seems like LG decided not to care much about the weight in this 3.99 oz phone.
LG packed this phone with a good level 3.5-inches screen, and a resolution of 320 x 480 , which makes everything look nice. This screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
LG equipped this phone with a powerful 1200 MHz Dual-Core processing unit.
This phone is equipped with only a 3 megapixels back camera. It also captures 800x480 videos. Additionally, the camera counts with smile detection shooting and geo tagging.
This phone has wi-fi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a router). The LG Optimus Fuel doesn't have a SIM card, because it is not a GSM phone and it works with CDMA carriers.
This phone counts with a mid sized 1700 mAh removable battery that provides this phone a not very long battery life. This cellphone has an estimated stand by time of 264 hours and a talk time of 10 hours according to LG.
This cellphone also features a couple cool features as Bluetooth (4.0) and GPS, and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
LG offers this phone for $ 70, which is not cheap for this type of device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | L34C |
| Dimensions: | 4.28 x 2.32 x 0.47 inchesMetric10.87 x 5.89 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.99 ouncesMetric113.11 gImperial |
| Price: | $ 70.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Stand-by Time: | 264 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 800 x 480 |
| Camera features: | Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.