Microsoft Lumia 1330 is a mid-end phone, which counts with an extremely fast 1200 MHz Quad-Core CPU, a 5.7-inches multi-touch capacitive screen, a 14 megapixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front side camera. But let's get into a bit more detail.
The Microsoft Lumia 1330 is only 0 inches long, but it is still able to fit a a 5.7 inches screen.
This phone includes a interesting 5.7" display with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look vivid.
Microsoft decided to sell this phone with a Qualcomm Snapdragon 400 8926 chip, packing a very powerful 1.2 gigahertz Quad-Core processing unit with only 1 GB of RAM which is a little bit disappointing considering this phone's great processor. Graphic rendering generally consume lots of processing power, so the Lumia 1330 uses a 450 MHz Adreno 305 GPU to take some work out of the processor. A key advantage of the Microsoft Lumia 1330 is the 32 GB large internal storage memory and although it doesn't come with an external SD slot, it it is more than enough to store hundreds of apps without having to worry about how much memory is left.
This phone offers WiFi capability (but it can't provide it to other devices as a mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled phone.
This cellphone is equipped with two cameras, a 14 MP back side camera and a 5 megapixels front facing camera. This cellphone can also capture videos in 1920x1080 (Full HD).
This cellphone also comes with a couple of nice features such as Bluetooth (allows communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Microsoft is offering this phone for $ 249, which is very expensive for comparing with other similar devices.
Microsoft Lumia 640 White 8GB LTE (RM-1072) 5" 8MP Unlocked International GSM Version No Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Microsoft |
| Operating System (OS): | Windows Phone |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 258 pixels per inchMetric101.57 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 8926 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 14 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.