Nokia 109 is a not very powerful cellphone launched back in 2012, including a 1.8-inches screen.
The Nokia 109 is 4.29 inches long, but it is only able to pack a way smaller 1.8" screen. This cellphone is a little thick compared to nowadays devices, being as thick as 0.58 inches. Nokia didn't seem to put much effort to reduce weight in this 2.72 ounces phone.
Graphic rendering generally consume lots of CPU time, so it uses an ARM Mali-400 MP1 graphics processing unit running at 320 MHz to help handle those graphic tasks. This cellphone has a mediocre 16,38 MB internal memory, which could be adequate for basic users considering this cellphone also has an external memory card slot to store photos and videos.
The Nokia 109 doesn't have any cameras.
Nokia packed this cellphone with a low level 1.8" screen, and a 160 x 128 resolution, giving this device a poor level image quality.
This cellphone counts with 3G data connection, supported by EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM networks.
This cellphone features a 800 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a below average battery life. According to Nokia, this phone has an aproximate stand by time of 790 hs and a talk time of 7.8 hours.
If you buy this phone you will also get Nokia Charger AC-11, Nokia Stereo Headset WH-102 and Nokia Battery BL-5CB.
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 4.29 x 1.81 x 0.58 inchesMetric10.9 x 4.6 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 2.72 ouncesMetric77.11 gImperial |
| Accessories: | Nokia Battery BL-5CB, Nokia Charger AC-11, Nokia Stereo Headset WH-102 |
| Release date: | 2012-11-01 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 16,38 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 790 hours |
| Talk Time: | 7.8 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.