Nokia 109 is a low-end phone released some years ago, in 2012, provisioned with a little 1.8-inches display. Great! That's it? Not at all, it's only the tip of the iceberg.
This phone is a little thick for nowadays standards, with its 0.58 inches thickness. The Nokia 109 is 4.29 inches long, but it is only able to hold a much smaller 1.8" display. This time, it seems like Nokia didn't care about the weight in this 2.72 oz cellphone.
This cellphone counts with a 16,38 MB internal storage memory, a little quantity that could be enough for basic users considering that it also has an SD memory card expansion slot to store songs, pictures and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
The Nokia 109 has a low level 1.8 inches display with a 160 x 128 resolution, which makes display pixels too big and noticeable.
This phone features 3G connection type, using EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This phone doesn't have any cameras.
This cellphone uses a 800 mAh poor capacity Li-Ion removable battery, which is quite poor for a demanding cellphone like this. According to Nokia, this cellphone has a reported 7.8 hs talk time and a 790 hs stand by time.
The Nokia 109 is sold with Nokia Charger AC-11, Nokia Stereo Headset WH-102 and Nokia Battery BL-5CB.
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 2.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 2/32GB | 6.5-Inch Screen | Charcoal
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Variant: | American See other variants reviews |
| Dimensions: | 4.29 x 1.81 x 0.58 inchesMetric10.9 x 4.6 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 2.72 ouncesMetric77.11 gImperial |
| Accessories: | Nokia Battery BL-5CB, Nokia Charger AC-11, Nokia Stereo Headset WH-102 |
| Release date: | 2012-11-01 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 16,38 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 790 hours |
| Talk Time: | 7.8 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.