Nokia 2690 is an outdated device, packing a compact 1.8 inches screen and a 0.3 MP back side camera.
This cellphone is a little bit thick compared to nowadays phones, with its 0.54" thickness. The Nokia 2690 isn't a very compact device, taking into consideration it is 4.23 inches long and 1.79" wide,but it only packs a 1.8 inches screen. The Nokia 2690 is for sale in a variety of color options like pink, blue, white and gray. This phone isn't very light for a cellphone this size, weighting 2.85 ounces.
This phone includes a mediocre 160 x 128 1.8 inches display, which makes all images and videos look like low resolution footage.
This cellphone provides 3G internet connection, over EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone has only a 0.3 mega-pixels back facing camera.
The Nokia 2690 has a 860 mAh poor capacity Li-Ion removable battery that provides this phone a poor battery duration comparing with other similar cellphones. Nokia informs a 312 hours stand by time and a 4.5 hs talk time for this cellphone.
Nokia is offering this phone for $ 65, which is not a good offer for a device this level.
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.23 x 1.79 x 0.54 inchesMetric10.74 x 4.55 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.85 ouncesMetric80.8 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Pink and White |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 860 mAh |
| Stand-by Time: | 312 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.