Nokia 6230i is a quite basic device released in 2005, packing a 1.3 megapixels back-facing camera. Is that all? No, it's only the introduction of a much deeper review.
This cellphone is quite heavyweight for a device of this size, weighting 3.49 oz. This phone is a bit thick for today's standards, with its 0.79 inches thickness.
This device counts with a 32,77 MB internal storage memory, a low quantity that could be enough for basic users considering that it also has an external SD slot to store photographs and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
Nokia packed the Nokia 6230i with a low quality screen, and a 208 x 208 resolution, which makes all pictures and movies look like low resolution footage.
The Nokia 6230i is only equipped with a 1.3 mega-pixels back camera.
This phone features a mediocre 900 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. Nokia says this device has a talk time of 5 hours and a stand by time of 300 hs.
This phone counts with 3G connectivity, using EDGE technologies. This device uses a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone is being sold for about 335 dollars, which is very expensive for a cellphone this level.
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
Nokia 5.3 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Single SIM | 4/64GB | 6.55-Inch Screen | 13MP Quad Camera | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.06 x 1.73 x 0.79 inchesMetric10.31 x 4.39 x 2.01 cmImperial |
| Weight: | 3.49 ouncesMetric98.94 gImperial |
| Release date: | 2005-03-01 |
| Price: | $ 335.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 208 x 208 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | MMC (up to 1 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.