Nokia Lumia 729 is a decently made Windows Phone 8 phone, which counts with a 4.3-inches screen and a great performance Dual-Core CPU clocking at 1000 MHz. That's everything we have to say? No, it's just the introduction.
Nokia decided to power the Nokia Lumia 729 using a fast 1000 megahertz Dual-Core processor, bundled in a Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 system chip with 512 MB of RAM. Graphic intensive tasks generally eats a lot of processing power, so it counts with an extra 450 megahertz Adreno 305 graphics processing unit to improve overall performance. This device has an 8 GB interesting internal storage and a slot for external memory cards, allowing you to store hundreds of apps without running out of space.
Nokia offers this cellphone in many different color variations: black, yellow, blue, red and white. While the Lumia 729 is only 0" long, it manages to pack a 4.3" display.
This cellphone doesn't have any cameras. It is capable of capturing videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second. This camera also has a few nice features like flash, auto-focus and geo tagging.
This phone is equipped with a very good 800 x 480 4.3-inches screen, which makes everything look very nice. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Nokia Lumia 729 provides wi-fi connection (and it can provide it to other devices around, acting as a wireless modem). The Lumia 729 uses a Micro SIM card to use GSM services and it can work with CDMA carriers.
The Nokia Lumia 729 also features a wide range of great characteristics such as Wireless charger compatibility, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (3.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a mid capacity 2000 mAh removable battery that provides this device a quite short battery life.
This phone is not a very good choice considering it is priced $ 249, and many similar phones are being sold much cheaper than that.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Lumia 1020 32GB Unlocked GSM Phone w/ 41MP Camera 4.5" - White - International Version, No Warranty
Shop now
Nokia 3.1 - Android 9.0 Pie - 16 GB - Dual SIM Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/MetroPCS/Cricket/Mint) - 5.2" Screen - Black - U.S. Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Windows Phone 8 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red, White and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
| Talk Time: | 23.4 hours |
Camera | |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.