OPPO N1 is a mid-end Android phone, featuring a high speed Quad-Core processing unit running at 1700 megahertz, a large 5.9" screen and a 13 MP back camera.
This cellphone ships with a very fast 1700 MHz Quad-Core CPU, included in a Qualcomm Snapdragon 600 chip and a large 2 GB RAM. Collaborating with graphic intensive applications and games, the OPPO N1 also counts with an Adreno 320 GPU working at 400 MHz. A good advantage of this cellphone is its quite big 16 GB internal memory and whereas it doesn't count with an SD card slot, it is enough to install a couple hundred apps and games, although it may not be suitable if you are fan of the largest games currently available.
Oppo made a very nice job making this cellphone weight only 7.51 oz. This phone is just 6.72 inches long, but it still manages to hold a 5.9 inches screen. This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.35 inches. Oppo made the OPPO N1 in blue and white.
The OPPO N1 has a gorgeous 5.9" screen with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look amazing. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This device only has a 13 megapixels back side camera. Whereas it's 13 megapixels may sound incredible the back side camera has a small 0.326797-inches sensor which makes photos have less details and worse lighting than they should. It also captures videos in 1920x1080 (Full HD) at 27 frames per second. In addition, the camera includes some useful characteristics: auto-focus, flash, HDR mode, fast burst mode and geo tagging.
This phone packs a big 3610 mAh removable battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it.
This device offers WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSPA and EDGE technologies. The OPPO N1 uses a SIM card for GSM carriers.
The OPPO N1 also includes a few nice characteristics such as NFC, Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is really overvalued considering it is offerred for 249 dollars, while other similar devices are offerred way cheaper than that. This phone is probably the right one if you will use it as a gaming cellphone or will use it as a social phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Oppo |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.72 x 3.25 x 0.35 inchesMetric17.07 x 8.26 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 7.51 ouncesMetric212.9 gImperial |
| Colors: | Blue and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.9 inchesMetric15 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 373 pixels per inchMetric146.85 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 600 |
| Processor: | Krait 300 (Quad-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 320 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3610 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.33 inches (1/3.06") |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (27 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Fast Burst Mode, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.