Pantech Breeze IV is a not very powerful phone, provisioned with a 3 mega-pixels back facing camera and a small sized 3" screen. Let's take a closer look at what this phone has to offer.
The Pantech Breeze IV isn't a very compact phone, given that it is 4.19 inches long,but it just holds a 3" screen. The Pantech Breeze IV is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.69". This cellphone is a bit heavy for a cellphone this size, with a weight of 3.88 oz.
This phone is equipped with a nice 400 x 240 3-inches display, which makes all images and videos look quite good.
The Pantech Breeze IV comes with a small 256 MB internal storage memory, which might be enough for some users considering this cellphone also has an SD extension slot to store photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
The Pantech Breeze IV includes 3G connectivity, using EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM connection.
The Pantech Breeze IV is only equipped with a 3 megapixels back camera. This camera also counts with a couple of interesting features like flash, auto-focus and digital image stabilization.
This phone counts with a 1030 mAh small capacity Li-Ion removable battery that can keep this device running for many hours, but you may need to charge it even after moderate usage. According to Pantech, this cellphone has an aproximate 3 hours talk time and a 240 hs stand by time.
The Pantech Breeze IV is being sold for 110 dollars, which is high for this type of cellphone. If you buy this cellphone you will also receive Quick Start Guide, microUSB data cable and Wall charger.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Product code: | P2050 |
| Dimensions: | 4.19 x 2.09 x 0.69 inchesMetric10.64 x 5.31 x 1.75 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Accessories: | Quick Start Guide, Wall charger, microUSB data cable |
| Price: | $ 110.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270 |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1030 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus and Digital Image Stabilization |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.