Pantech Jest is a modest phone, having a little 2.6" screen and a 2 MP back-facing camera.
Pantech appears to have forgotten about weight optimization in this 4.1 ounces phone. This device is a little thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.6". This cellphone isn't a very compact phone, taking into consideration it is 3.7" long and 2.5 inches wide,but it only packs a 2.6" display.
The Pantech Jest includes a interesting 320 x 320 2.6-inches screen, which makes everything look good.
This phone comes with a little 998,4 MB internal storage memory, which could be enough for basic users having that this phone also has an SD extension slot to store photos and videos.
The Pantech Jest doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled device and it works with CDMA networks.
This device only features a 2 mega-pixels back-facing camera.
The Pantech Jest counts with a poor 920 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. Pantech afirms this cellphone has a talk time of 4.6 hours and a stand by time of 358 hours.
This phone is very overvalued considering it is offerred for 60 dollars, and some similar devices are being sold much cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Product code: | TXT8040 |
| Dimensions: | 3.70 x 2.50 x 0.60 inchesMetric9.4 x 6.35 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 4.10 ouncesMetric116.23 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 320 pixels |
| Pixel density: | 174 pixels per inchMetric68.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 998,4 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 920 mAh |
| Stand-by Time: | 358 hours |
| Talk Time: | 4.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.