Samsung Freeform 4 is a modest phone, having a 2 mega-pixels back side camera, a 2.4 inches screen and a fast processing unit running at 480 MHz. Let's take a deeper sight of what this cellphone can give us.
This cellphone is 4.33" long, but it is only able to hold a much smaller 2.4" screen. This phone is thin, although it's not so thin as many other cellphones you can find, with a thickness of 0.43 inches. Samsung made a very nice job making this device as lightweight as 3.35 oz. Samsung onlymade this cellphone in black color.
This cellphone comes with a Qualcomm chip, which holds a fast processor speeding at 480 MHz. This device has a 256 MB internal storage, a mediocre amount that may be enough for some basic users having that this cellphone also has a slot for external memory cards to store songs, photographs and videos.
The Samsung Freeform 4 is equipped with an average 2.4 inches screen with a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes everything look quite colorful and brightful.
This device has only a 2 MP back facing camera.
This device doesn't have a sim card, because it is not a GSM phone and it works in CDMA carriers.
This phone features a 1000 mAh small capacity replaceable battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this. This device has an aproximate 264 hs stand by time and a 4 hours talk time according to Samsung.
Samsung Galaxy A12 (A125M) 64GB Dual SIM, GSM Unlocked, (CDMA Verizon/Sprint Not Supported) Smartphone Latin American Version No Warranty (Red)
Shop now
SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G | Factory Unlocked Android Cell Phone | US Version 5G Smartphone | Pro-Grade Camera, 8K Video, 108MP High Res | 128GB, Phantom Black (SM-G998UZKAXAA) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S20 FE G780F, International Version (No US Warranty), 256GB, Cloud Navy - GSM Unlocked
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Variant: | 256 MB Cricket See other variants reviews |
| Also Known As: | SCH-R390, Comment 2 |
| Dimensions: | 4.33 x 2.40 x 0.43 inchesMetric11 x 6.1 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 480 MHz) |
| Internal Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 264 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.