Samsung Freeform 4 is a low-end phone, counting with a small 2.4 inches screen, a 2 MP back-facing camera and a powerful 480 MHz processing unit.
While this phone is 4.35 inches long, it only contains a much smaller 2.4" screen. This phone is very thin and looks really nice, while it's not close to being one of the thinnest devices out there, with a thickness of 0.43 inches. Samsung has made a very good design job making this phone as lightweight as 3.35 oz. Samsung just offers this cellphone in color black.
The Samsung Freeform 4 is equipped with a Qualcomm chip, holding a powerful 480 megahertz processing unit. Graphic rendering often eats lots of CPU cycles, so it also has an extra 320 MHz ARM Mali-400 MP1 GPU to help with that calculations. This cellphone counts with a 82 MB internal storage memory, a little quantity that might be adequate for some basic users knowing that this phone also has an SD memory card expansion slot to store photos and videos.
This phone is only equipped with a 2 MP back facing camera.
This cellphone is equipped with a good level 240 x 320 (QVGA) 2.4 inches screen, providing this phone with a regular graphic quality.
This cellphone has a small 1000 mAh removable battery that can keep this phone running for some hours, but you may need to charge it even after moderate usage. Samsung informs a stand by time of 288 hours and a talk time of 6.5 hours for this cellphone.
This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections and it can work with CDMA networks.
Samsung Chromebook 4 Chrome OS 11.6" HD Intel Celeron Processor N4000 4GB RAM 32GB eMMC Gigabit Wi-Fi - XE310XBA-K01US (Renewed)
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 Laptop- 4GB RAM, 64GB eMMC, 13MP Camera, Chrome OS, 12.2", 16:10 Aspect Ratio- XE520QAB-K03US Light Titan
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 13.3" UHD AMOLED - HD Intel Core I-5 Processor (256GB Storage, 8GB RAM) - 2020 Model - US Warranty - Fiesta Red - XE930QCA-K01US
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth Tracker & Item Locator for Keys, Wallets, Luggage and More (1 Pack), Oatmeal (US Version)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Variant: | 82 MB See other variants reviews |
| Also Known As: | Samsung Comment 2 |
| Product code: | SCH-R390 |
| Dimensions: | 4.35 x 2.39 x 0.43 inchesMetric11.05 x 6.07 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 480 MHz) |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 82 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.