Samsung GT-C3592 is a low level phone, which features a quite powerful processor speeding at 416 megahertz, a 2 mega-pixels back side camera and a 2.4" display. Let's take a closer look at what this phone has to offer.
This phone is a little bit thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.68". Even though this cellphone has 3.97" long, it only packs a way smaller 2.4" display. This phone is for sale in red color. It appears that Samsung forgot about weight optimization in this 3.52 oz phone.
The Samsung GT-C3592 is equipped with a powerful 416 MHz processor.
This phone only has a 2 megapixels back side camera.
This cellphone is equipped with a good 320 x 240 (QVGA) 2.4 inches display, giving this phone a good image quality.
This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone has a low capacity 800 mAh removable battery providing this phone with a below average battery life. This cellphone has an aproximate 12 hours talk time and a 460 hs stand by time.
Samsung sells this device for 65 dollars, which is a very high price for a device this level.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
SAMSUNG Galaxy Tab S7 11-inch Android Tablet 128GB Wi-Fi Bluetooth S Pen Fast Charging USB-C Port, Mystic Black
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 3.97 x 2.00 x 0.68 inchesMetric10.08 x 5.08 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 3.52 ouncesMetric99.79 gImperial |
| Colors: | Red |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 416 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 460 hours |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.