Samsung Gusto 2 is a low-end phone, equipped with a 1.3 MP back side camera and a compact 2" screen. But it's time to get into much more details.
Even though this phone is 3.82" long, it only packs a much smaller 2 inches screen. This cellphone is a bit thick compared to current phones, with a thickness of 0.75 inches. This cellphone feels a bit heavyweight comparing to other cellphones , with a weight of 3.9 oz.
The Samsung Gusto 2 counts with a small 65,54 MB internal memory, which could be quite low for the average user having that this cellphone doesn't ship with a slot for an external memory card to store more apps and games, songs, photographs, videos.
This cellphone only features a 1.3 mega-pixels back side camera.
The Samsung Gusto 2 includes a low quality 160 x 128 2-inches display, giving this phone a low detail image quality.
This phone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM phone and it can connect to CDMA carriers.
This phone packs a poor capacity 1000 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it after some moderate to heavy usage. Samsung informs a 7 hours talk time and a 350 hours stand by time for this cellphone.
Samsung sells this cellphone for 60 dollars, which is a high price for comparing with similar cellphones. When you buy the Samsung Gusto 2 you also get Product Safety & Warranty Guide, Wall/USB Charger and Quick Reference Guide.
Verizon Prepaid Samsung Gusto 2 CDMA Camera Cell Phone (prepaid ONLY)
Shop now
Samsung Gusto 3, Royal Navy Blue (Verizon Wireless Prepaid) - Discontinued by Manufacturer
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 3.82 x 1.93 x 0.75 inchesMetric9.7 x 4.9 x 1.91 cmImperial |
| Weight: | 3.90 ouncesMetric110.56 gImperial |
| Accessories: | Product Safety & Warranty Guide, Quick Reference Guide, Wall/USB Charger |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.