Samsung Gusto 3 is a quite basic cellphone, which counts with a 1.3 megapixels back-facing camera and a small 2-inches display. Let's take a better view of what this phone can do.
The Samsung Gusto 3 is quite thick for current standards, with a thickness of 0.71". The Samsung Gusto 3 isn't a compact device, considering it is 3.82" long and 1.92" wide,but it just packs a 2" screen.
This phone is equipped with a mediocre 160 x 128 2 inches screen, losing a lot of details in photos and videos.
This cellphone has a 131,07 MB internal storage, a small quantity that isn't adequate for the average user having that it doesn't come with an external memory card slot.
This phone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back side camera.
The Samsung Gusto 3 uses a mediocre 1000 mAh Li-Ion removable battery providing this device with a quite short battery duration. Samsung informs a 770 hs stand by time and a 8.2 hs talk time for this phone.
The Samsung Gusto 3 doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services and it can connect to CDMA networks.
The Samsung Gusto 3 costs around $ 50, not a good offer for this type of cellphone. This phone comes with Important consumer information, RF Brochure, battery, wall charger, quick reference guide and product safety & warranty brochure.
Samsung Gusto 3, Royal Navy Blue (Verizon Wireless Prepaid) - Discontinued by Manufacturer
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 3.82 x 1.92 x 0.71 inchesMetric9.7 x 4.88 x 1.8 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Accessories: | Important consumer information, RF Brochure, battery, product safety & warranty brochure, quick reference guide, wall charger |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6055 |
| Processor: | Single-Core 192 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 131,07 MB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 770 hours |
| Talk Time: | 8.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.