Samsung M3310 is a low-end phone, packing a 2.1 inches screen and a 3.2 MP back camera.
This phone is quite heavyweight comparing to other devices , weighting 3.38 ounces. Even though this phone has 3.98 inches long, it only contains a smaller 2.1" screen. This phone is a little thick compared to today's phones, being as thick as 0.63 inches.
Samsung equipped this phone with a good level 2.1 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all images and movies look quite good.
The Samsung M3310 comes with a little 40,96 MB internal memory, which may be enough for some users having that it also has a slot for SD memory cards to store songs, photographs and videos.
This device features 3G connection type, over EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This phone only features a 3.2 mega-pixels back camera. It is capable of shooting videos in 320x240 (QVGA) at 15 frames per second.
The Samsung M3310 also comes with Bluetooth (2.1, EDR), and Accelerometer.
This cellphone uses a 960 mAh small Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a not very long battery durationcompared to other cellphones. Samsung reports a 330 hs stand by time and a 4.8 hs talk time for this cellphone.
This cellphone is very overvalued considering it is priced $ 60, and many similar devices are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | GT-M3310 |
| Dimensions: | 3.98 x 1.88 x 0.63 inchesMetric10.11 x 4.78 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.38 ouncesMetric95.82 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.1 inchesMetric5.3 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 190 pixels per inchMetric74.8 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 40,96 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 960 mAh |
| Stand-by Time: | 330 hours |
| Talk Time: | 4.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.