Samsung Montage is a not very powerful phone, counting with a 2 MP back side camera, a small 2.4" screen and a fast processing unit ticking at 480 megahertz.
It seems like Samsung forgot about optimizing the weight in this 3.7 ounces cellphone. This cellphone is 4.4" long, but it is only able to hold a smaller 2.4" display. The Samsung Montage is a little thick for current standards, being as thick as 0.59 inches.
Samsung packed the Samsung Montage with a nice 2.4-inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a nice image quality.
Samsung decided to build this device with a quite powerful 480 megahertz processing unit, packed into the Qualcomm QSC6155 chip with just 128 MB RAM. This cellphone counts with a 409,6 MB internal storage, a small amount that might be enough for some users knowing that this device also has a slot for an external memory card to store songs, photos and videos.
The Samsung Montage has only a 2 MP back camera. Additionally, this phone's camera also features fast burst mode.
This phone features a poor 1000 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a cellphone like this. Samsung informs a 240 hs stand by time and a 4 hours talk time for this cellphone.
This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services and it works in CDMA carriers.
This cellphone is being sold for about $ 60, which is a very high price for a phone this level.
Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth Tracker & Item Locator for Keys, Wallets, Luggage, Pets and More (1 Pack), Black (US Version)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | SPH-M390 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.12 x 0.59 inchesMetric11.18 x 5.38 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6155 |
| Processor: | Single-Core 480 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 409,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.