T-Mobile Aspect is a low level phone, coming with a compact 2.4-inches display and a 2 mega-pixels back side camera. We will get a better idea about this phone's wonders when we get into specific details.
This cellphone is available just in gray color. T-Mobile has made an excellent job making this phone weight only 3.7 ounces. This phone is thin and comfortable, while it's not close to being one of the thinnest devices in the market, with a thickness of 0.45 inches. Even though the T-Mobile Aspect is as big as 4.55" long, it only comes with a much smaller 2.4 inches display.
T-Mobile packed this cellphone with a interesting 2.4 inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a nice image quality.
The T-Mobile Aspect comes with a 262,14 MB internal storage, a little quantity that may be adequate for some basic users having that it also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos and even some applications that allow external memory installation.
This cellphone has 3G internet connection, using EDGE technologies. The T-Mobile Aspect works with a SIM card for GSM networks.
The T-Mobile Aspect is only equipped with a 2 MP back side camera.
This phone comes with a small 1000 mAh Li-Ion battery providing this phone with a poor battery duration. According to T-Mobile, this cellphone has an estimated 4 hours talk time and a 250 hours stand by time.
T-Mobile sells this device for $ 50, which is not a really offer for a phone this level.
LG Stylo 5 LMQ720 32GB Android Smartphone for T-Mobile - Silvery White (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S10, 128GB, Prism Black - T-Mobile (Renewed)
Shop now
NUU Mobile X6 Plus Verizon T-Mobile AT&T 4G LTE Unlocked Android 10 Smartphone | 32GB + 3GB RAM | 6.1" HD+ Display | 13 + 5 MP Camera | 3120 mAh Battery
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Dimensions: | 4.55 x 2.40 x 0.45 inchesMetric11.56 x 6.1 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.