T-Mobile myTouch 3G is a not very powerful Android phone, packing a medium 3.2" capacitive screen, a good 528 MHz processing unit and a 3.2 MP back-facing camera.
T-Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 4.1 ounces cellphone. This phone is a bit thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.58". Though this cellphone is 4.45" long and 2.19" wide, it only comes with a smaller 3.2" screen.
T-Mobile decided to build the T-Mobile myTouch 3G using a quite powerful CPU speeding at 528 megahertz, included in the Qualcomm MSM7201A chip and only 288 MB RAM.
The T-Mobile myTouch 3G has only a 3.2 megapixels back facing camera. To complete the camera, it also counts with auto-focus.
This phone includes a nice 3.2" screen with a 480 x 320 resolution, which makes all pictures and movies look nice. Its screen uses TFT capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone features Wi-Fi capability (although it can't provide it to other devices acting as a wireless modem or router) and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The T-Mobile myTouch 3G works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone comes with a 1340 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a poor battery life. According to T-Mobile, this phone has an estimated talk time of 7 hours and a stand by time of 384 hours.
This phone also features a couple nice characteristics like Bluetooth (2.0, EDR) and GPS, and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 4.45 x 2.19 x 0.58 inchesMetric11.3 x 5.56 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 4.10 ouncesMetric116.23 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 288 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1340 mAh |
| Stand-by Time: | 384 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.