T-Mobile myTouch 3G is a low end cellphone released back in the year 2009, with a 3.2 MP back camera, a powerful 528 MHz CPU and a medium sized 3.2-inches screen.
Though this device is 4.45 inches long and 2.19 inches wide, it only holds a way smaller 3.2" screen. This device is quite thick compared to today's cellphones, with its 0.58" thickness. T-Mobile didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.1 ounces cellphone.
T-Mobile packed this device with a good level 3.2" screen, and a resolution of 480 x 320 , giving this phone a decent graphic quality. Its screen uses TFT capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
T-Mobile equipped this phone with a powerful processor ticking at 528 MHz, packed into the Qualcomm MSM7201A chip with as little as 192 MB RAM memory.
This device has Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot) and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The T-Mobile myTouch 3G works with a SIM card to use GSM services.
The T-Mobile myTouch 3G is equipped with only a 3.2 megapixels back side camera. This cellphone also features auto-focus.
The T-Mobile myTouch 3G also comes with a couple of nice characteristics such as Bluetooth (2.0, EDR) and GPS, and Accelerometer.
This phone features a medium sized 1340 mAh Li-Ion removable battery providing this phone with a poor battery duration. T-Mobile claims this phone has a 7 hs talk time and a 384 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Operating System (OS): | Android |
| Variant: | See other variants reviews |
| Also Known As: | Sapphire |
| Dimensions: | 4.45 x 2.19 x 0.58 inchesMetric11.3 x 5.56 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 4.10 ouncesMetric116.23 gImperial |
| Release date: | 2009-06-22 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 192 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1340 mAh |
| Stand-by Time: | 384 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.