TAG Heuer LINK is an outdated cellphone, provisioned with a 5 megapixels back facing camera, a medium sized 3.5 inches multi touch capacitive display and a fast CPU clocking at 1000 MHz. Let's take a closer look at what this phone can do.
The TAG Heuer LINK isn't a very compact device, considering it is 4.65" long,but it just packs a 3.5 inches screen. This phone is a little bit thick compared to today's phones, with its 0.65" thickness. This time, TAG Heuer decided not to care about this device weight at all, putting together a 7.05 ounces phone.
TAG Heuer sells this phone with a powerful 1 GHz processor. A nice aspect of this cellphone is its 8 GB quite big internal memory and while it doesn't have an SD card slot, it is enough to store a couple hundred applications, but it probably wouldn't be suitable if you are fan of the heaviest games available nowadays or taking tons of pictures and videos.
The TAG Heuer LINK only features a 5 mega-pixels back camera. This cellphone also counts with auto-focus and geo tagging.
TAG Heuer packed this cellphone with a nice 3.5-inches screen, and a 800 x 480 resolution, giving this cellphone a nice image quality. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The TAG Heuer LINK counts with Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM carriers.
This cellphone also features a few useful characteristics as Bluetooth and GPS Geolocation, and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone uses a 1400 mAh medium capacity Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. TAG Heuer reports a talk time of 6.5 hours and a stand by time of 330 hours for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | TAG Heuer |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.64 x 0.65 inchesMetric11.81 x 6.71 x 1.65 cmImperial |
| Weight: | 7.05 ouncesMetric199.86 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 330 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.