Vertu Signature Touch is a mid level phone, packing an exceptional 2.3 gigahertz Quad-Core CPU, a medium 4.7-inches multi-touch capacitive screen, and 2 cameras, a 13 megapixels back camera and a 2.1 mega-pixels front side camera.
Vertu decided to equip this cellphone with a Qualcomm Snapdragon system chip, packing a great Quad-Core processor clocking at 2.3 GHz. A great point of this device is the 64 GB big internal storage and although it doesn't count with an external memory slot, it is still enough to install hundreds of apps and even the largest games currently available without having to worry about how much storage capacity is left.
Although this phone is quite slim and comfortable it's not even close to being one of the thinnest phones on sale, with a thickness of 0.42". It appears that Vertu forgot about weight optimization in this 6.77 oz cellphone.
The Vertu Signature Touch features two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 2.1 MP front camera. In addition, the camera counts with flash.
This cellphone has an amazing 1920 x 1080 (Full HD) 4.7 inches display, giving this cellphone a great graphic quality.
The Vertu Signature Touch includes WiFi connectivity (and it can be provided to other devices acting as a wireless modem), LTE 4G high performance connectivity and 3G data connection, over UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This phone also includes a couple of interesting features as Near Field Communication (NFC), Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Vertu Signature Touch comes with a 2275 mAh high capacity Li-Ion battery that can keep this phone running for several hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
This phone is very expensive considering it is priced 170 dollars, and many similar cellphones cost much less than that. If you need a phone to majorly use social networks, you will probably love this cellphone. This device is packed with microUSB cable, polishing cloth, Callateral pack, charger, nano SIM card adapter and Wired stereo headset.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vertu |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.72 x 0.42 inchesMetric14.5 x 6.91 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 6.77 ouncesMetric191.93 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Callateral pack, Wired stereo headset, charger, microUSB cable, nano SIM card adapter, polishing cloth |
| Price: | $ 170.00 |
Display | |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 469 pixels per inchMetric184.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Quad-Core 2300 MHz |
| Graphics Processor: | Adreno-330 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2275 mAh |
| Talk Time: | 15.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2.1 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 17), 800 (band 20), 850 (band 5), 900 (band 8), 1700/2100 (band 4), 1800 (band 3), 1900 (band 2), 1900 (band 25), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.