Vivo X Flip is a mid level Android phone, featuring a really big 6.7 inches display, and two cameras, a 32 mega-pixels back camera and a 32 mega-pixels front-facing camera.
Being just 0.32" thick,this phone is thin and comfortable. Whereas this cellphone is just 6.55" long and 2.96 inches wide, it manages to pack a 6.7 inches screen. The vivo X Flip feels a bit heavy comparing to other devices , weighting 7.05 oz.
This cellphone is equipped with a high-tech 6.7 inches display with a 1080 x 2520 resolution, which makes all images and videos look completely perfect.
This phone counts with a impressive 256 GB internal storage and though it doesn't come with an external memory card slot, it is still enough to install lots of apps, games, pictures and videos without thinking about how much storage is left.
This phone counts with wi-fi capability (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot). This phone works with a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone features two cameras, a 32 MP back side camera and a 32 MP front side camera.
The vivo X Flip packs a huge 4400 mAh Nano SIM non-removable battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it at all. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, whereas with its 4400 mAh you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
This cellphone also comes with lots of interesting characteristics such as Fingerprint Identification, NFC, Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone is the correct option if you want a device for work, you love taking photographs, are looking for a social device or need a cellphone to play lots of games.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vivo |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.55 x 2.96 x 0.32 inchesMetric16.64 x 7.52 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 7.05 ouncesMetric199.86 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2520 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 409 pixels per inchMetric161.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 670 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 32 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.