Vivo X Fold 2 is a solid phone, coming with an enormous 8 inches display, and two cameras, a 50 MP back facing camera and a 16 MP front-facing camera.
This cellphone is a compact phone, taking into consideration it has a 8 inches display and it has just 0" long.
This phone counts with a 256 GB amazing internal memory and although it doesn't include an external SD slot, it is still enough to store hundreds of applications without worrying about how much storage is left.
The vivo X Fold 2 is equipped with two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 16 megapixels front facing camera.
Vivo designed this phone with a gorgeous 8" screen, and a 1916 x 2160 resolution, providing this phone with a high level graphic quality.
The vivo X Fold 2 counts with a mid capacity 1800 mAh Dual Nano SIM non-removable battery providing this phone with a poor battery duration. A key issue to take into consideration is that this phone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it starts to last shorter, making it necessary to replace the whole cellphone.
This phone counts with wi-fi connection (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot). This cellphone works with a Nano SIM card for GSM networks.
This cellphone also comes with plenty of useful characteristics like Biometric fingerprint, Wireless charging, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you need a cellphone to play lots of games or will use it as a social cellphone, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vivo |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 2160 x 1916 pixels |
| Pixel density: | 361 pixels per inchMetric142.13 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Focal length: | 47mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.