Vivo X100 is a very basic cellphone, having a large 6.8-inches screen, and two cameras, a 50 MP back-facing camera and a 32 mega-pixels front-facing camera. Let's take a closer view of what this cellphone has to offer.
A great point of this cellphone is the 256 GB huge internal storage memory and whereas it doesn't come with an external memory slot, it it is more than enough to store lots of apps, games, pictures and videos without worrying about how much storage capacity is left.
Whereas this cellphone is only 6.46 inches long and 2.96" wide, it's still able to fit a a 6.8 inches display. The vivo X100 has a gorgeous design, with a thickness of just 0.33 inches. Vivo offers the vivo X100 in a nice range of colors, black, blue, orange and white. Vivo didn't seem to put much effort to reduce weight in this 7.13 oz cellphone.
Vivo equipped this cellphone with a gorgeous 6.8" display, and a 1280 x 2800 resolution, which makes it impossible to even see the pixels taking part of the display.
This phone counts with wifi connection (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), 5G ultra fast data connection, LTE-A 4G , a really fast connection type and also HSPA+ data connection (a slower 4G technology) and the fastest 3G internet connection, supported by HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM connection.
The vivo X100 is equipped with two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 32 mega-pixels front facing camera. Its back facing camera lens has a maximum 4.6 aperture so it has serious problems taking good photographs in dark conditions. It also shoots 4K 3840x2160 videos.
The vivo X100 features a great 5000 mAh non-removable battery that would have been good if this phone didn't consume so much energy for its screen and processor. A possible problem to evaluate is that the vivo X100's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it begins to get older, making it necessary to change the whole cellphone or maybe take it to an expert who can open the phone and replace the battery.
The vivo X100 also features a great numbre of interesting features as Fingerprint Identification, NFC, Infrared Blaster, Bluetooth and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you want a simple cellphone, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vivo |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Dimensions: | 6.46 x 2.96 x 0.33 inchesMetric16.41 x 7.52 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 7.13 ouncesMetric202.13 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Orange and White |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2800 x 1280 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 3000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Immortalis-G720 MC12 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/4.60 |
| Focal length: | 70mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.67 inches (1/1.49") |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.