Vivo X100 Pro is a top-notch Android cellphone, coming with a big size 6.8 inches display, a 50 mega-pixels back camera and a 32 mega-pixels front-facing camera.
The vivo X100 Pro counts with a large 256 GB internal storage and even though it doesn't include an SD card slot, it is still enough to store hundreds of applications without even thinking about how much memory is left.
It seems like Vivo decided not to care so much about the weight in this 7.8 oz cellphone. The vivo X100 Pro is available in lots of colors: black, blue, orange and white. The vivo X100 Pro is just 6.46 inches long and 2.96" wide, but it's able to fit a a 6.8" display. Being just 0.35" thick,this phone is very thin and comfortable.
This cellphone has two cameras, a 50 MP back-facing camera and a 32 megapixels front camera. Its back-facing camera has a maximum f/1.8 aperture so it can capture sharp photos even in dark environments. This phone also films videos in 7680x4320 .
Vivo packed this device with a gorgeous 6.8" display, and a resolution of 1280 x 2800 , which makes everything look completely perfect.
This phone has a big capacity 5260 mAh non-replaceable battery, enough to provide the vivo X100 Pro with an impressive battery life. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, whereas with such a great capacity you will probably replace this phone before that becomes an issue.
This phone includes wi-fi connection (which it can provide to other devices acting as a wireless router), 5G incredibly high bandiwdth data connection, 4G LTE-A high bandwidth data connection and also HSPA+ data connection (which is a bit slower 4G type) and the fastest 3G internet connection, supported by HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone also comes with plenty of great features like Biometric fingerprint, Wireless charging system, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Infrared Blaster, Bluetooth (5.4) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone is the correct option no matter if you are looking for a work phone, will use it as a gaming cellphone, you love taking pictures or are looking for a social phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vivo |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Dimensions: | 6.46 x 2.96 x 0.35 inchesMetric16.41 x 7.52 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 7.80 ouncesMetric221.13 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Orange and White |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2800 x 1280 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 3000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Immortalis-G720 MC12 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5260 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Focal length: | 26mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.5 inches (1/2") |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 7680 x 4320 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.