Vivo X200 Ultra (Rumored) is a pretty good Android phone, provisioned with a 6.8-inches screen, and 2 cameras, a 50 megapixels back camera and a 32 megapixels front facing camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
A good point of this cellphone is its 256 GB huge internal storage memory and while it doesn't count with an SD memory slot, it it is more than enough to install hundreds of apps and even the largest games currently available without worrying about running out of space at all.
Although this cellphone is just 0" long and 0 inches wide, it still manages to pack a 6.8" screen.
The vivo X200 Ultra (Rumored) has two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 32 megapixels front-facing camera. the vivo X200 Ultra (Rumored)'s back facing camera has an aperture of 1.6 so it can capture great photos even in poor lighting environments.
This cellphone includes a low quality x 6.8-inches display, which makes all pictures and videos look like low resolution footage.
The vivo X200 Ultra (Rumored) uses a 6000 mAh amazing Si - Carbon non-removable battery providing this cellphone an amazing battery life. An issue to take into account is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't change it when it starts to get older, although with so much capacity you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
The vivo X200 Ultra (Rumored) includes 5G incredibly high bandiwdth internet connection. This phone doesn't use a sim card, because it's not a GSM phone.
This device also comes with many great features as Fingerprint Scanner, Wireless charging, NFC, Infrared Transmitter, Bluetooth and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The vivo X200 Ultra (Rumored) is probably very appropiate for you no matter if you want it to take lots of pictures, need this cellphone for work, want a cellphone for gaming or will use this device majorly for social networks and internet browsing.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vivo |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Brightness: | 4500 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 830 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Si - Carbon |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.60 |
| Focal length: | 23mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.78 inches (1/1.28") |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.