Xiaomi Mi 4c is a high-level Android phone launched back in 2015, packed with an exceptional 1.8 gigahertz processing unit, a pretty big 5" multi-touch capacitive screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front side camera. Let's take a better look at what this cellphone has to offer.
This phone ships with a Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 system chip, including an extremely fast CPU speeding at 1800 MHz with a big 3 GB RAM. The Xiaomi Mi 4c has an amazing 32 GB internal memory and whereas it doesn't come with an external memory card slot, it it is more than enough to install hundreds of apps without having to worry about how much memory is left.
The Xiaomi Mi 4c is sold in many different colors, black, pink, yellow, blue and white. The Xiaomi Mi 4c is just 0.31 inches thick, making it one of the thinnest phones out there. While this cellphone is only 5.43 inches long and 2.74" wide, it's able to fit a a 5" screen. Talking about its construction materials, the Xiaomi Mi 4c is built with plastic. Xiaomi did an amazing job making this phone as lightweight as 4.66 ounces.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 MP front side camera. The Xiaomi Mi 4c also shoots videos up to 1920x1080 (Full HD). In addition, the camera features a couple of nice characteristics like flash, geo tagging and face detection shooting.
Xiaomi packed the Xiaomi Mi 4c with a high-tech 5 inches display, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), which makes it impossible to even distinguish the pixels taking part of the display.
The Xiaomi Mi 4c counts with wifi connectivity (although it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE 4G high performance data connection and 3G fast data connection, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. The Xiaomi Mi 4c doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled cellphone.
This cellphone counts with amassive 3080 mAh non-replaceable battery that can keep this device running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to live shorter, although with this big battery you will probably replace this device before that happens.
The Xiaomi Mi 4c also includes a handful of useful features such as Bluetooth (4.1) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is the correct choice if you are looking for a device for work, want a social phone, want this phone to take tons of photos or want this phone to play lots of games.
Xiaomi Mi Note 10 Lite Smartphone - 6.47″, 3D Curved AMOLED Display, 6 GB + 64 GB, AI Quad Camera, 5260 mAhm, Porpora (Nebula Purple)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Mi 11 Lite 5G + 4G LTE Volte Global Unlocked GSM 128GB + 6GB 64MP Triple Camera Worldwide GSM (Truffle Black)
Shop now
Xiaomi Mi 11 Lite (128GB, 6GB) 6.55†Dual SIM GSM Unlocked 4G LTE International Version (Bubblegum Blue)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 64GB, 4GB RAM, 6.53" Full HD + AI Quad Camera, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Carbon Grey)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone, 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Grigio (Lunar Silver)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Nero (Cosmic Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 5.1 |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 5.43 x 2.74 x 0.31 inchesMetric13.79 x 6.96 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.66 ouncesMetric132.11 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Pink, White and Yellow |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2015-09-22 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 |
| Processor: | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Single-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB (933 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 418 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3080 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.