Xiaomi Mi 4c is an amazing phone launched some years ago, in 2015, equipped with an extremely fast 1800 MHz Hexa-Core processing unit, a quite big 5-inches screen, and 2 cameras, a 13 MP back facing camera and a 5 megapixels front side camera. But it's time to get into much more details.
The Xiaomi Mi 4c ships with a high speed Hexa-Core processing unit running at 1800 MHz, included in a Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 system chip with a great 3 GB RAM memory. An excellent aspect of this phone is its big 32 GB internal memory and though it doesn't include an SD extension slot, it is still enough to store hundreds of applications without worrying about running out of space.
This cellphone is very slim, with a thickness of just 0.31". Although this cellphone only has 5.43" long and 2.74" wide, it's still able to fit a a 5" display. Xiaomi just offers the Xiaomi Mi 4c in color 16 777 216. Xiaomi has made a very nice design job making this phone weight just 4.66 oz. Regarding its design materials, this phone is mostly manufactured with Plastic .
Xiaomi packed this phone with an amazing 5 inches display, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes it impossible to even see the pixels taking part of the display.
The Xiaomi Mi 4c offers WiFi capability (although it can't be provided to other devices acting as a router), 4G LTE fast internet connection and fast 3G connection type, using HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This device is equipped with two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. It can also shoot videos in 1920x1080 (Full HD).
This cellphone comes with a 3080 mAh inmense non-removable battery that can keep this cellphone running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to take into account is that this phone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins to get older, though with this big battery you will probably discard this phone before that happens.
This cellphone also includes a couple interesting features such as Bluetooth (enables communication with other cellphones and accessories) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you want a device to play games, will use it as a work phone, are looking for a social phone or want this phone to take tons of photos, you will probably be very pleased with this phone.
Xiaomi Mi Note 10 Lite Smartphone - 6.47″, 3D Curved AMOLED Display, 6 GB + 64 GB, AI Quad Camera, 5260 mAhm, Porpora (Nebula Purple)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Mi 11 Lite 5G + 4G LTE Volte Global Unlocked GSM 128GB + 6GB 64MP Triple Camera Worldwide GSM (Truffle Black)
Shop now
Xiaomi Mi 11 Lite (128GB, 6GB) 6.55†Dual SIM GSM Unlocked 4G LTE International Version (Bubblegum Blue)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone, 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Grigio (Lunar Silver)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 64GB, 4GB RAM, 6.53" Full HD + AI Quad Camera, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Carbon Grey)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Nero (Cosmic Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 5.43 x 2.74 x 0.31 inchesMetric13.79 x 6.96 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.66 ouncesMetric132.11 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2015-09-23 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 |
| Processor: | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 418 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3080 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.