Xiaomi Redmi Note Prime is a fascinating cellphone launched back in 2015, counting with a great performance processing unit clocking at 1.2 GHz, a large 5.5" multi touch display, and two cameras, a 13 MP back camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. That's everything we have to say? No, it's only the beginning of this in-depth review.
Xiaomi decided to build this phone using a Qualcomm Snapdragon 410 8916 system chip, holding a good performance 1200 megahertz CPU and a big 2 GB of RAM. A good advantage of this phone is its 16 GB quite large internal storage memory and an SD memory card expansion slot, which allows you to store a couple hundred games and apps without worrying about space.
This cellphone is a very compact device, taking into account that it presents a 5.5 inches display and it's just 6.06 inches long and 3.1 inches wide. The Xiaomi Redmi Note Prime is incredibly slim and comfortable, being just 0.37" thick. This device is only for sale in color white. This cellphone feels much lighter than what you expect from a phone of this size.
This phone has a good level 1280 x 720 (HD) 5.5 inches screen, giving this phone a nice image quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Xiaomi Redmi Note Prime provides wi-fi connection (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed connection type and the fastest 3G connection type, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone has dual SIM cards so it can to use 2 different phone lines in the same phone.
The Xiaomi Redmi Note Prime is equipped with two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front camera. It can also capture 1920x1080 Full HD videos. In addition, this phone's camera also includes a few interesting features: flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
The Xiaomi Redmi Note Prime counts with a 3100 mAh incredible Li - Ion replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. This device has a reported talk time of 38 hs and a stand by time of 775 hours.
This phone also includes a couple of interesting features such as Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you will use it for work, want it to play games, are an amateur photographer or need a phone majorly for internet broswing and social networks, this phone is definitely a very good choice for you.
Xiaomi Redmi Note 10 Pro 64GB Dual SIM, GSM Unlocked, (CDMA Verizon/Sprint Not Supported) Smartphone International Version No Warranty (Onyx Gray)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone, 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Grigio (Lunar Silver)
Shop now
POCO, LLC Xiaomi X3 Pro 4G LTE GSM Pro Global Unlocked Gamers (8GB + 256GB) 6.67 inch Dual SIM Quad Camera 48MP Quad Camera (NOT Verizon/Boost) (Metal Bronze)
Shop now
Xiaomi Redmi 9A - Smartphone 2 GB + 32 GB, Dual Sim, Verde (Peacook Green)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 8 6.3" 64GB 4GB RAM (GSM Only, No CDMA) Internationa Version - No Warranty (Space Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 6.06 x 3.10 x 0.37 inchesMetric15.39 x 7.87 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.53 ouncesMetric185.12 gImperial |
| Colors: | White |
| Release date: | 2015-12-14 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Single-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Stand-by Time: | 775 hours |
| Talk Time: | 38 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1800 (band 3), 2100 (band 1) |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.