Xiaomi Redmi Note Prime is a great Android cellphone launched in December 2015, featuring a fast 1200 MHz Quad-Core CPU, a large 5.5 inches display, and two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
Xiaomi did an amazing optimization job making this phone weight only 6.53 ounces. This phone is just 0.37 inches thick, making its way into the thinnest devices podium. This phone is only 6.06" long, but it is able to fit a a 5.5" screen. Xiaomi just sells this cellphone in 16 777 216 color.
Xiaomi ships this phone with a Qualcomm Snapdragon 410 8916 system chip, packing a powerful 1200 MHz Quad-Core CPU and a big 2 GB of RAM memory. This phone counts with a 16 GB quite big internal memory and an external memory slot, which allows the user to install hundreds of applications without running out of space.
This cellphone has two cameras, a 13 MP back camera and a 5 MP front side camera. It also captures 1920x1080 Full HD videos.
Xiaomi packed the Xiaomi Redmi Note Prime with a good level 5.5" display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), giving this phone a detailed graphic quality.
The Xiaomi Redmi Note Prime counts with wifi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a modem or router), LTE 4G fast connectivity and the fastest 3G internet connection, over HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM phone.
This phone uses an amazing 3100 mAh Li - Ion battery that provides this device an incredible battery duration.
This cellphone also includes a couple of useful features such as Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you will use it for playing games, want a phone for work, need a device to mainly use social networks or are an amateur photographer, this cellphone is probably a great option for you.
Xiaomi Redmi Note 9 Pro Smartphone - 6.67" DotDisplay, 6 GB + 64 GB, 64 MP AI Quad Camera, 5020mAh (typ) NFC, Bianco (Polar White)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 (64GB, 4GB) 6.53", 5020 mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model (Carbon Grey)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 8 6.3" 64GB 4GB RAM (GSM Only, No CDMA) Internationa Version - No Warranty (Space Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 6.06 x 3.10 x 0.37 inchesMetric15.39 x 7.87 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.53 ouncesMetric185.12 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-12-15 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.