Xolo A1000s is a decently made phone, packed with a great performance Dual-Core processor ticking at 1 GHz, a pretty large 5 inches touch-screen, and two cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 MP front side camera.
Tag Heuer decided to sell this device with a fast Dual-Core processing unit clocking at 1000 megahertz, included in the MediaTek MT6572M system chip with 1 GB RAM memory. Graphic calculations usually eats a lot of CPU cycles, so this cellphone uses an additional 500 MHz ARM Mali-400 graphics processing unit to help with that calculations. This cellphone counts with a 4 GB internal memory, a medium amount that should be enough for the average user considering that it also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos.
The Xolo A1000s is just 5.04" long and 2.48 inches wide, but it still manages to hold a 5" screen. This device is incredibly slim and comfortable, with a thickness of just 0.35 inches. The Xolo A1000s is available in 2 different colors, black and white.
This device includes a nice 5-inches display with a 854 x 480 resolution, giving this phone a nice image quality. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. It also shoots videos up to 1280x720 (HD). This camera also has a few good features: flash, smile detection shooting, face detection shooting, geo tagging and HDR mode.
This phone counts with wi-fi capability (although it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual sim cards so it's able to use 2 different phone numbers at the same time.
This cellphone comes with a good 2000 mAh Li-Ion battery that provides the Xolo A1000s a not very long battery duration comparing with other similar cellphones. According to Tag Heuer, this cellphone has a reported talk time of 29 hs and a stand by time of 650 hours.
The Xolo A1000s also includes a couple cool characteristics as Bluetooth (3.0), GPS and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.04 x 2.48 x 0.35 inchesMetric12.8 x 6.3 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 650 hours |
| Talk Time: | 29 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.