Xolo A500 is a fair quality Android phone, equipped with a good performance 1000 MHz Dual-Core CPU, a 4-inches multi touch screen, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
The Xolo A500's thickness , 0.46", is a little far from today's standards, but it still feels right in the hand.
This cellphone is equipped with a good level 4" display with a 800 x 480 resolution, which makes everything look very good.
Tag Heuer decided to power this cellphone using a Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 system chip, backed up by a fast 1000 MHz Dual-Core processing unit and 512 MB of RAM. Graphic rendering usually eats a lot of processing power, so it counts with a 245 MHz Adreno 203 GPU to take care of them, leaving the processor free for other tasks. This phone counts with a 4 GB internal storage memory, a medium amount that should be considering the Xolo A500 also has an SD memory slot .
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. This camera also has flash.
The Xolo A500 has WiFi capability (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot) and fast 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This phone packs a medium capacity 1500 mAh battery that can keep it running for some hours, although you will need to charge it after some moderate to heavy usage.
The Xolo A500 also includes a couple useful features such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers and accessories) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.50 x 0.46 inchesMetric12.4 x 6.35 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.