Xolo A500 Club is a fair quality Android cellphone, which features a very fast Dual-Core CPU ticking at 1300 MHz, a 4-inches display, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
This phone isn't very light for a phone of this size, weighting 4.23 ounces. The Xolo A500 Club is available in two different colors, black and white. This phone is incredibly slim and comfortable, with a thickness of just 0.37".
Tag Heuer ships this phone with a high performance Dual-Core processor speeding at 1300 megahertz, packed into a MediaTek MT6572 system chip and only 512 MB RAM memory which is a little bit low for such a powerful device. Collaborating with graphic calculations, it also has a Mali-400 graphic processing unit working at 500 megahertz. This device counts with a 4 GB internal storage memory, a medium amount that should be enough for most users considering it also has a slot for an external memory card to store pictures and videos.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. This phone can also shoot videos in HD 1280x720 at 30 frames per second. This camera also includes a few interesting features like face detection shooting, flash, geo tagging and HDR mode.
This cellphone has a very good 800 x 480 4 inches screen, providing this phone with a detailed image quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Xolo A500 Club features a good 1400 mAh Li-Ion removable battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage. This cellphone has an aproximate talk time of 15 hs and a stand by time of 466 hs.
This cellphone has wi-fi connectivity (which it can provide to other devices as a mobile hotspot) and 3G data connection, using EDGE technologies. The Xolo A500 Club has dual SIM so it is able to work with two different phone lines in the same cellphone.
This cellphone also features some interesting characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.90 x 2.44 x 0.37 inchesMetric12.45 x 6.2 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (266 MHz) |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 466 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.