Xolo A500L is a low level Android device, coming with a powerful 1.3 GHz Dual-Core processing unit, a medium sized 4 inches capacitive display, and 2 cameras, a 3 MP back camera and a 0.3 MP front side camera.
Tag Heuer is offering this cellphone in black color.
This device has a nice 800 x 480 4-inches screen, which makes everything look beautiful. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
Tag Heuer decided to sell this cellphone with a MediaTek MT6572 system chip, including a powerful 1.3 GHz Dual-Core processor and 512 MB RAM. The Xolo A500L has a 4 GB internal storage, a reasonable amount that should be fine for the average user knowing that it also has an SD memory card expansion slot .
The Xolo A500L features two cameras, a 3 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front camera. Additionally, the camera features flash.
The Xolo A500L comes with a 1500 mAh medium capacity removable battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. Tag Heuer reports a 13 hs talk time and a 681 hours stand by time for this phone.
The Xolo A500L counts with 4G HSPA+ connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connection type, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.91 x 2.54 x 0.47 inchesMetric12.47 x 6.45 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 681 hours |
| Talk Time: | 13 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Sensors: | Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.