Xolo A500s IPS is a mid-to-low level device, which counts with a good performance 1.3 GHz Dual-Core processing unit, a 4 inches multi-touch display, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
Tag Heuer decided to power this device using a MediaTek MT6572W system chip, holding a great performance Dual-Core processor ticking at 1300 megahertz with 512 MB RAM memory. This cellphone has a 4 GB internal memory, an average quantity that should be adequate for the average user considering it also has a slot for an external memory card to store photos and videos.
This device is available in many different color variations like black, green, blue and red. This phone is incredibly thin and practical, being just 0.35" thick.
Tag Heuer designed this cellphone with a interesting 4" display, and a resolution of 800 x 480 , which makes everything look very good. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone provides wifi connectivity (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, that is not so fast as LTE networks and the fastest 3G connection type, over HSDPA and HSUPA technologies. The Xolo A500s IPS uses two SIM cards to be able to to work with 2 different phone numbers and even different carriers.
This device has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. It is capable of filming videos in 1280x720 (HD). In addition, the camera includes flash.
This phone also includes a few useful features like Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.49 x 0.35 inchesMetric12.5 x 6.32 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green and Red |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572W |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 492 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.