Xolo A510s is a decent quality Android phone, featuring an exceptional 1.3 gigahertz Dual-Core processor, a 4 inches multi touch display, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Tag Heuer made an excellent job making this phone weight only 4.23 ounces. This cellphone is available just in gray color. This phone is thin, being just 0.35 inches thick.
Tag Heuer ships this cellphone with a very powerful Dual-Core processor ticking at 1.3 gigahertz, bundled in a MediaTek MT6572 chip with only 1 GB RAM memory which is a little poor for such a great cellphone. To help with graphic rendering, this cellphone also uses an ARM Mali-400 GPU speeding at 500 megahertz. This device has a 4 GB internal storage, a common quantity that should be adequate for most users knowing that it also has a slot for external memory cards .
This device features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera. This cellphone can also film HD 1280x720 videos at 30 fps. In addition, this cellphone's camera also features some interesting characteristics: face detection shooting, flash and geo tagging.
Tag Heuer designed this phone with a interesting 4 inches screen, and a resolution of 854 x 480 , making everything look very good. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Xolo A510s counts with WiFi capability (but it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot), 4G HSPA+ connectivity, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has two SIM cards to be able to to work with two different phone lines or carriers.
This phone also features a handful of useful features such as Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone has a medium sized 1400 mAh Li-Ion battery providing the Xolo A510s with a poor battery duration. This phone has an aproximate stand by time of 424 hs and a talk time of 13 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.04 x 2.48 x 0.35 inchesMetric12.8 x 6.3 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 424 hours |
| Talk Time: | 13 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.