Xolo A550S IPS is a not so powerful cellphone, featuring a 4-inches multi touch display, a good performance Dual-Core processor speeding at 1 gigahertz, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Let's take a deeper view of what this device offers to us.
Being just 0.36 inches thick,this cellphone is extremely slim and practical. Tag Heuer only offers the Xolo A550S IPS in color white.
Tag Heuer packed the Xolo A550S IPS with a good looking 4 inches display, and a resolution of 800 x 480 , providing this device with a very nice graphic quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Xolo A550S IPS is equipped with a MediaTek MT6572M chip, backed up by a good performance Dual-Core processing unit ticking at 1 gigahertz with 512 MB RAM memory. Graphic rendering generally consume lots of CPU cycles, so it uses a 500 MHz ARM Mali-400 graphics processing unit to unload the processor. This device counts with a 4 GB internal storage memory, a fair amount that should be fine for the majority of users considering that this cellphone also has an external memory slot .
This cellphone features wi-fi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G internet connection, which is not so fast as LTE networks and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo A550S IPS has two SIM cards so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers.
This device has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. It is also able to capture videos in 1280x720 (HD). In addition, this phone's camera also features lots of valuable features like auto-focus, flash, face detection shooting, HDR mode, smile detection shooting and geo tagging.
This phone also comes with some nice characteristics as Bluetooth and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a mid capacity 1400 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a consuming phone like this. This cellphone has an estimated stand by time of 630 hours and a talk time of 21 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4, 4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.52 x 0.36 inchesMetric12.5 x 6.4 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 630 hours |
| Talk Time: | 21 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.