Xolo A600 is a decent phone, including a fast 1.3 gigahertz Dual-Core CPU, a 4.5-inches multi-touch screen, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front side camera. Let's take a better sight of what this cellphone can give us.
The Xolo A600 is incredibly thin and comfortable, with a thickness of just 0.35".
Tag Heuer packed the Xolo A600 with a very good 4.5-inches screen, and a 960 x 540 resolution, which makes all images and videos look vivid. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
Tag Heuer decided to sell this phone with a MediaTek MT6572W system chip, packing a fast Dual-Core processing unit speeding at 1.3 gigahertz with 512 MB RAM memory. This phone has a 4 GB internal memory, a moderate amount that should be considering it also has an external memory card slot to store songs, pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This device offers wi-fi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connectivity, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it is able to use two different phone numbers or carriers at the same time.
The Xolo A600 features two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. This device can also shoot 1280x720 HD videos. This camera also includes flash and auto-focus.
This cellphone also features a couple of useful features as Bluetooth (3.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with a 1900 mAh medium replaceable battery providing the Xolo A600 with a poor battery duration. According to Tag Heuer, this phone has an aproximate 22 hs talk time and a 650 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.35 x 2.64 x 0.35 inchesMetric13.59 x 6.71 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572W |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
| Stand-by Time: | 650 hours |
| Talk Time: | 22 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.