Xolo A700s is a decently made device, coming with an extremely powerful 1.3 gigahertz Dual-Core processing unit, a medium sized 4.5 inches display, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into deeper details.
Tag Heuer is offering the Xolo A700s in 2 different colors, black and white. The Xolo A700s is just 0.35 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium.
Tag Heuer equipped the Xolo A700s with a interesting 4.5-inches display, and a 960 x 540 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the display. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
Tag Heuer decided to design this phone using a high speed 1300 MHz Dual-Core processing unit, included in the MediaTek MT6572 chip and only 1 GB RAM which is a little bit poor for such a good device. Graphic intensive tasks often consume a lot of CPU processing time, so it counts with an additional 500 megahertz ARM Mali-400 GPU to help with that calculations. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a moderate amount that should be knowing that it also has an SD card slot to store photos and videos and even some applications that allow external memory installation.
The Xolo A700s has two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front facing camera. It can also capture HD 1280x720 videos. Additionally, this cellphone's camera also counts with multiple great characteristics: auto-focus, flash, fast burst mode, HDR mode, face detection shooting and geo tagging.
This phone provides WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices acting as a wireless modem), 4G (HSPA+) connectivity, that is not so fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone comes with two SIM cards so it can to work with two different carriers or phone numbers.
This cellphone also features a few interesting characteristics as Bluetooth (3.0), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device comes with a mid capacity 1800 mAh Li-Ion removable battery that can keep this phone running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use. Tag Heuer reports a stand by time of 623 hs and a talk time of 22.4 hours for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.31 x 2.64 x 0.35 inchesMetric13.49 x 6.71 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 623 hours |
| Talk Time: | 22.4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.